מדי שנה, עצמאים ובעלי עסקים רבים נקלעים למצב בעייתי מול רשות המסים ועומדים בפני דיוני שומה או הליך פלילי. "חשוב לדעת שמה שתאמרו כבר בתחילת הדיון או החקירה קריטי להמשך – ויכול לקבוע אם יוגש נגדכם כתב אישום והאם תצא שומה או לא", מסבירה עו"ד קרן זרקו זמיר, שעד כה ייצגה עסקים באלפי תיקים

א', בעל עסק לשיפוץ ותחזוקת מבנים, עבד מול ספק פועלים ושילם לו לפי חשבוניות.
אלא שיום אחד, התברר לא' כי החשבוניות היו פיקטיביות, ורשות המסים הגישה כתב אישום נגדו, בטענה שביקש להתחמק מתשלום מס באמצעות הגדלה מלאכותית של הוצאות העסק. משום שמדובר בעבירה פלילית, א' עמד בפני סכנה של מאסר בפועל, אלא שא', התברר, כלל לא ידע שהחשבוניות פיקטיביות.

"לא מעט עצמאים ובעלי עסקים מגלים יום בהיר אחד שהם מוזמנים לדיון שומה או לחקירה בגלל חשד לעבירות מס", אומרת עו"ד קרן זרקו זמיר, ממשרד זרקו-זמיר המתמחה בעבירות מס ועבירות כלכליות. "מדובר לרוב באנשים נורמטיביים, שזה המפגש הראשון שלהם עם רשויות החוק והם לא יודעים מה נכון לעשות. חלקם חוששים שאם ידרשו להתייעץ עם עו"ד, הם ייראו אשמים; ואחרים חושבים שהם יכולים להתמודד לבד מול החוקרים".

את חושבת שזו טעות? בעל עסק לא יכול להסתדר לבד בחקירה?

"כשאדם מוזמן לרשות המסים, הוא לא יודע אם מדובר בהליך אזרחי של דיוני שומה או בהליך פלילי, ולכן תמיד כדאי לפנות עם הזימון לעו״ד מומחה ולוודא. יש מקרים רבים שבהם ההליך מול רשות המסים יכול להתחיל במחלוקות כספיות ואז להפוך לפלילי, או להיפך. כך קורה שאדם שהוזמן לתחנת המע״מ לדיון במסגרת הליך ביקורת, יכול למצוא את עצמו בחקירה מבלי שמע״מ עדכנו אותו מראש כי הוא עתיד להיחקר תחת אזהרה".

עו"ד קרן זרקו זמיר

"הגירסה הראשונית שאדם מוסר במפגש הראשון עם החוקר, פקיד השומה או תחנת המע"מ, תשפיע מאוד על המשך התהליך, ויכולה לקבוע אם תצא שומה, יוגש כתב אישום נגדו, ואפילו אם בית המשפט יחליט להרשיע אותו או לא. במקרה של א', למשל, הצלחנו להוכיח שהוא אכן לא ידע שהחשבוניות לא תקינות, ובית המשפט זיכה אותו מכל אשמה".

"אם עושים טעויות בהתחלה, קשה מאוד לתקן בהמשך"

לדברי עו"ד זרקו זמיר, "נתקלנו פעמים רבות במקרים של עסקים שהגישו דוחות בעזרת רו"ח או יועץ מס, אבל בהליך הביקורת ודיון השומה נקבע כי הספרים לא נוהלו כדין, הוצאו שומות ובמקרים מסוימים בהם עלה חשד לעבירות מס, התיק הועבר בנוסף גם לפקיד שומה חקירות או למע"מ חקירות.

"אפילו במקרים כאלה של דיוני שומה 'תמימים', כל מה שתאמרו או לא תאמרו יוכל לשמש נגדכם בהליך אזרחי אך גם בהליך פלילי. אם עושים טעויות בשלבים הראשונים, קשה עד בלתי אפשרי לתקן אותן בהמשך. בהחלט אפשר להיעזר בעו"ד גם 'מאחורי הקלעים', מבלי שרשות המסים תדע בכלל שיש עו"ד בתמונה".

רופא השיניים שהעלים חצי מיליון שקל

כאשר מדובר בעבירות מס, ניתן לבטל אישום פלילי תמורת תשלום כופר, או להוריד משמעותית את גובה המס שנדרשים העצמאים ובעלי העסקים לשלם. כך היה במקרה של רופא שיניים מאזור השרון, שנחשד בהעלמת מס בגובה חצי מיליון שקל ועמד בפני אישום פלילי חמור.

איך אפשר לבטל הליך פלילי שכבר נפתח?

"פנינו בשם רופא השיניים לוועדת הכופר וציינו כמה נסיבות מקלות", נזכרת עו"ד זרקו זמיר. "ראשית, המסים שהועלמו שולמו; שנית, העובדה שמדובר באזרח שומר חוק; וכן העובדה שהוא שיתף פעולה עם חוקריו. ואכן, במקום שיימשך ההליך הפלילי נגדו, קבעה הוועדה שהוא ישלם כופר של 150 אלף שקל".

"לרשות המסים יש משאבים בלתי מוגבלים"

עו"ד זרקו זמיר, שמשרדה כבר טיפל בהצלחה באלפי תיקי עבירות מס ועבירות כלכליות, מספרת: "הכל התחיל לפני 15 שנים, בתקופה בה עבדתי בפרקליטות מיסוי וכלכלה. כבר אז ידעתי שאני בתחום הנכון, אבל לא בצד הנכון. לרשות המסים ולפרקליטות יש כוח אדם רב, תקציבים ומשאבים בלתי מוגבלים, ועבורם מדובר בסך הכל בעוד תיק.

"לפני 12 שנים, פתחתי את המשרד ועברתי לעבוד מול הלקוחות. בצד של הלקוחות כל אדם הוא עולם ומלואו ואני פועלת ביושרה נחישות והתמדה עבור כל לקוח על מנת לספק לו ביטחון, להפחית סיכונים, למזער נזקים ולשמור על שמו הטוב".

מה הדבר החשוב ביותר בעינייך בניהול התיק?

"גם כשהמטרה היא להוציא את הצדק לאור, אני מאמינה שברוב המקרים ועבור רוב הלקוחות, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא להיות חכם ולא בהכרח צודק. ניהול משפט הוא דבר מורכב, ארוך, קשה ויקר, ואם אפשר ובמקרים המתאימים – אני ממליצה לסיים את התיק בצורה חכמה במסגרת הסכם עם רשות המסים או הפרקליטות".

איך מומלץ להתנהג בחקירה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Check Also

לחולל צמיחה עסקית ולהכפיל רווחים ב-5 שלבים

צמיחה עסקית, איך יוצרים אותה בתאגיד?  האם כדי לייצר צמיחה עסקית, יש צורך ברעיון כביר …