תחום ביטוחי התאונות האישיות הוא המענה המהיר והמיידי לעצמאים, לשכירים ולכל מי שמועד לתאונות כמו ספורטאים, רוכבי אופנועים, קורקינטים ואופניים חשמליים. מי שמכוסה מבטיח לעצמו פיצוי כספי מהיר והכנסה חודשית. "לאור השינוי הצפוי בפברואר, מומלץ לבחון איזו פוליסה עדיפה"

שלי (שם בדוי, השמות המלאים שמורים במערכת), עצמאית בתחום הקוסמטיקה, נפצעה במהלך עבודתה ונכוותה כווייה קשה ממים רותחים. היא לא יכלה להמשיך לקבל לקוחות, וההוצאות של העסק המשיכו לרדת.

"לעצמאיים רבים אין אמא ואבא ברגע האמת ואם קורה להם משהו הם נותרים לבדם", אומר סוכן הביטוח גיא פרץ, בעל סוכנות "עידן חדש" ביטוח ופיננסים. "לשלי היה ביטוח תאונות אישיות, וכשתבענו את חברת הביטוח היא קיבלה פיצוי של 38 אלף שקל תוך שבועיים ומשכורת חודשית בחודשים בהם לא עבדה", הוא מספר.

גיא פרץ. "מומלץ לבטח ילדים ונוער"

לדברי עמוס עטון, סוכן המתמחה בניהול סיכוני לקוח, ביטוח תאונות אישיות נותן מענה מיטבי לעצמאיים שלא יכולים לעבוד עקב תאונה שעברו, אך לא רק. "גם שכירים צריכים לחכות חודשים ארוכים בטרם קבלת פיצוי מקרן הפנסיה שלהם. בתקופה זו הפיצוי מביטוח התאונות האישיות יכול להיות משמעותי מאוד מבחינתם, בייחוד אם הם עובדים בשטח או בעבודה פיזית".

איזה כיסויים לא ייכללו בפוליסה החדשה?

פוליסות ביטוח תאונות אישיות מציעות פיצוי חד פעמי במקרה של תאונה, לצד פיצוי חודשי על הפסדי שכר. בפברואר הקרוב, הפוליסות הקיימות בשוק הולכות להשתנות בגלל הוראות הפיקוח על הביטוח. "בפוליסות החדשות הלקוח יצטרך לאשר את חידוש הפוליסה מידי שנתיים, בניגוד לפוליסה הקיימת, שממשיכה ברצף כל זמן שהלקוח מעוניין בה", אומר פרץ.

"בנוסף, ישנם כיסויים שקיימים היום בפוליסה שלא יהיו כלולים בה יותר, כמו פיצוי לניתוח אורתופדי, שיפוי לניתוח סיעודי, פיצוי לסיעוד מתאונה, וכיסוי הוצאות נלוות כמו פיזיותרפיה, רפואה משלימה ועוד".

אז למי כדאי לעשות פוליסת תאונות אישיות לפני השינוי?

"בגדול, זו פוליסה שיכולה להתאים לכולם אבל היא חשובה במיוחד לעצמאיים שרוצים להגן על עצמם מפני אובדן הכנסה וגם למי שמועד יותר לפגיעות", מסביר פרץ. "למשל היום יש המון נערים ונערות וצעירים בכלל, שרוכבים על קורקינטים ואופניים חשמליים. הסכנה לפגיעה גבוהה מאוד וביטוח תאונות אישיות הוא נכס של ממש כדי לוודא שיקבלו פיצוי בזמן פגיעה.

"בנוסף, ספורטאים מקצועיים שאומנם מבוטחים על ידי האיגוד שלהם, אבל בדרך כלל מדובר על ביטוח בסיסי ביותר לעומת ביטוח תאונות אישיות שיבטיח להם את הפיצוי הראוי. גם רוכבי אופנועים שיודעים שהם בסיכון גבוה כדאי שיעשו את הביטוח, שמניסיון מפצה הרבה יותר מהר מביטוחי החובה, ומבטיח להם שקט בפן הכלכלי לאחר פגיעה".

מי שיש לו כבר פוליסה, כדאי לו להשאיר אותה?

"אם הפוליסה ותיקה מאוד ונרכשה לפני 2016, כדאי לו לבדוק אותה, כי לפוליסות מאוחרות יש תנאים טובים יותר. מעבר לזה, כדאי לבחון מדי פעם האם יצאו פוליסות טובות, מתאימות וזולות יותר".

איזה כיסויים אטרקטיביים כדאי להכיר בפוליסות אלו?

"קיים כיסוי לפגיעה מתאונה באופניים חשמליים וקורקינט ברכיבה על פי חוק, תאונות שהפכו להיות מכת מדינה בשנים האחרונות, וניתן לצרף גם כיסויים לרוכבים ולנוסעים שהרכיבו אותם על רכב דו גלגלי, ולתאונות מספורט אתגרי".

להתייעצות עם גיא פרץ ללא עלות וללא התחייבות, השאירו פרטים >>

"אסור להגיד לי זה לא יקרה"

בתחילת 2020, ערכה רשות התחרות הישראלית בדיקה של ענף ביטוחי הבריאות בישראל, ממנה עלה שמבוטחים להם 2 פוליסות תאונות אישיות לא תמיד מנצלים את מלוא הזכויות שלהם. לפי הבדיקה, רק 78% מהמבוטחים להם היו 2 פוליסות, תבעו פיצוי משתיהן ו-22% הסתפקו בהגשת תביעה לחברת ביטוח אחת.

"בשונה מפוליסות ביטוחי בריאות אחרות, ביטוחי תאונות אישיות מעניקות פיצוי מוסכם ולכן גם במקרה של כפל ביטוח, אפשר לקבל פיצוי מכל החברות בהן נערכו הפוליסות. תביעה של חברה אחת בלבד היא הפסד כספי למבוטח ששילם פרמיות לאורך שנים, בדיוק על מנת להיות מכוסה בצורה טובה במקרה של תאונה", מסביר פרץ.

לפי מה מחליטים איזו פוליסה או פוליסות לקנות?

"אדם שרוכש פוליסה או פוליסות שונות של תאונות אישיות צריך לוודא שסכומי הפיצוי ריאליים ומפצים אותו על אובדן ההכנסה שיכול להתרחש בעקבות התאונה. זוהי פוליסה מודולרית – כלומר ניתן להתאים את היקף הכיסויים בה במדויק לצרכי כל מבוטח ומבוטח ולכן חשוב לעשות זאת בשיתוף עם איש מקצוע שרואה את טובת הלקוח בלבד. מעבר לכך, אם קרתה תאונה חשוב לתבוע כדי לקבל במהירות את כל מה שמגיע".

תוך כמה זמן מקבלים את הפיצויים?

"זה היתרון הכי משמעותי של הפוליסות הללו – פיצוי מהיר. על מנת שמי שעבר תאונה לא יצטרך לקחת הלוואות או לשבור חסכונות, ולהצליח להמשיך להתקיים. אסור להיות שאננים ולהגיד 'לי זה לא יקרה', אובדן היכולת להתפרנס הוא אחד הזעזועים הכי קשים למשק בית וחשוב להיות מוכנים לכך מראש. בדיוק בשביל הדברים האלה חשוב לפנות לסוכנות ביטוח מקצועית שתדע לראות את הצרכים האישיים ולבטח בכיסויים שמתאמים לצרכים אלו, כמו גם ללוות את המבוטחים עד קבלת מלוא הפיצויים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Check Also

לחולל צמיחה עסקית ולהכפיל רווחים ב-5 שלבים

צמיחה עסקית, איך יוצרים אותה בתאגיד?  האם כדי לייצר צמיחה עסקית, יש צורך ברעיון כביר …