אחרי עשרות שנים של יזמות, ניהול וחיפוש עצמי, אורי פקר, בן למשפחת התעשיינים שהקימה ופיתחה את פקר פלדה ונגב קרמיקה, החליט להעמיד את הידע והניסיון שצבר בחייו לטובת עצמאים, שכירים ויזמים שמחפשים את הדבר הבא בעשייה העסקית ובקריירה שלהם, על רקע תקופת הקורונה המאתגרת

ק' מהוד השרון נקלע למשבר נפשי. על פניו, החיים של ק', שכבר חצה את גיל 50, נראו מושלמים: הוא עסק בשיווק מוצרי יוקרה, הרוויח 25 אלף שקל בחודש, טס מסביב לעולם במחלקת עסקים, התרועע עם אנשים ידועים בתחום והרגיש נהדר – עד שמשהו קרה.

המשבר פרץ לאחר שק' הוצא לחל"ת ובסופו של דבר פוטר מעבודתו. מודאג ולחוץ, הגיע ק' אל אורי פקר – מנטור עסקי ואישי, דור שלישי למשפחת התעשיינים שהקימה את החברות פקר פלדה ונגב קרמיקה. ק' חשש מהתמוטטות כלכלית ואובדן חסכונותיו, אך השיחות עם פקר גרמו לו להבין שהוא מונע בעיקר מלחץ ומפחד, ושהוא לא מקשיב לקול הפנימי שלו.

התובנה הזו דחפה אותו להקים עמותה שמתמחה בתעסוקה והשמה של אנשים בני גילו, שבה הוא משקיע היום את מלוא זמנו ומרצו, וקם בכל בוקר עם תשוקה ושמחה בלב.

פקר, שליווה את התהליך, מגדיר את עצמו כמנטור ו"middle man" ש"עוזר לאנשים למצוא  ולממש את הדבר הבא בעשייה העסקית ובקריירה שלהם". כמי שעבד בקונצרן המשפחתי, הקים עם שותף את חברת פלגג ומנהל עסק עם רעייתו, הוא מכיר מקרוב את התחושה של צורך בשינוי דרמטי, לאחר שעבר בעצמו כמה וכמה גלגולים תעסוקתיים בימי חייו. כיום הוא מתמקד בחיבורים עסקיים ומנטורינג לשכירים, עצמאים ובעלי עסקים שמחפשים את "הדבר הבא" שלהם במציאות החדשה שיצרה הקורונה.

אנשים מחפשים תכלית ויעוד בחיים

מה גורם לאיש עסקים, בן למשפחת תעשיינים, להחליט באמצע החיים לעזוב הכל – ולעבור לצד השני של הכביש?

"כמו בכל דבר בחיים, מדובר בתהליך", מסביר פקר, כיום בן 58. "לאורך חיי ביצעתי שינויים לא מעטים, שהבולטים ביניהם הם עזיבת ה'חממה' של פקר פלדה בגיל 30 לטובת הקמת חברה עצמאית – פלגג, עזיבתה בגיל 37 ויציאה למסע של חיפוש עצמי פנימי ורוחני, שהביא אותי להתמחות במקביל בהנחיית קבוצות של נוער ובוגרים, ובסופו של דבר, למקום שבו אני נמצא כיום.

"בשנות ה-30 שלי הבנתי שאני יזם בנשמתי, שאני חזק באסטרטגיה, בפיתוח עסקי ובשיווק. עסקתי בתחומים אלה בכל מיזם או שותפות שהקמתי. אני סקרן ואוהב אדם, והעשייה הרחבה שלי יצרה מערכת היכרויות רחבה עם המון אנשים מהמגזר העסקי והחברתי, בישראל ובחו"ל.

"נוכחתי עם השנים שהכמיהה להגשמה עצמית ומשמעות בחיים ובעבודה הולכת וגדלה, ואנשים רבים, לא רק הצעירים, שואלים את עצמם מה הם נועדו לעשות בעולם, מהי התשוקה שלהם, איזו עבודה תגרום להם לקום עם חיוך בבוקר ותחושת משמעות", הוא אומר.

מזהים את הדבר הבא – ומממשים אותו

"השווקים משתנים כיום במהירות גבוהה, השינוי הופך להיות הקבוע היחיד והמציאות דורשת הסתגלות, גמישות והרבה יצירתיות. כמות עצומה של עצמאים ושכירים נפלטים משוק העבודה מתוך בחירה או מכורח המציאות, וכשהם מתבוננים אל העתיד – לעיתים קרובות הם מאבדים כיוון ונקלעים לתסכול, שלא לומר דיכאון", מסביר פקר.

"מכאן צץ הרעיון להתאים את 'הדבר הבא' לתקופת הקורונה – מצד אחד מנטורינג למי שיודע מהי מטרתו ומעוניין בסיוע על מנת להגיע לתוצאות, מצד שני תמיכה במי שמתלבט ומתחבט.

"שני סוגים עיקריים של אנשים מגיעים אלי: כאלה שהמציאות שלהם השתנתה עקב תנאים חיצוניים, כמו שקורה עכשיו בקורונה, וכאלה שהמציאות החיצונית שלהם לא השתנתה אך הם מרגישים שאינם מעוניינים ללכת יותר בדרך שבה הלכו עד עכשיו.

"עם השנים יצרתי שיתופי פעולה הדוקים עם חברים ומכרים בעלי חברות או ניסיון רב בעסקים, ועימם אני מסוגל לתת מענה ולבצע חיבורים עסקיים כמעט בכל תחום. בחרתי בקפידה מנטורים בתחומים של ליווי עסקי, שיווק, יחסי ציבור ועוד, ואני ערוך גם לתמוך בתהליכים ברמה רגשית ואישית באמצעות בעלי מקצוע מעולים".

האם התהליך הזה דומה לאימון (קואוצ'ינג) או לטיפול פסיכולוגי?

"לא ממש. הפסיכולוג מתמקד באספקט הרגשי ולרוב אינו חושף את עצמו בטיפול. המאמן מתמקד בתחום מסוים ופועל באמצעות שיטה שניתנת ללמידה. המנטור מביא איתו את ניסיון חייו ופועל מתוך הידע והחוויות האישיות שלו מתוך אותנטיות, חשיפה ושיתוף של הדרך שהוא עשה.  התהליך מתחיל בפגישה ראשונית שניתן לקיים גם בזום.

"בפגישה הראשונה אני מקשיב לסיבת ההגעה ובודק מהו המצב המצוי והרצוי. יש לא מעט מקרים שבהם אני מזהה במהלך הפגישה את הבעיה ואת הפתרון ואין צורך להמשיך את התהליך איתי. במקרים אחרים יש צורך לרדת לעומק ברמה מנטלית ורגשית, לעסוק בתפיסות שמעכבות ורק אז לצאת לדרך מעשית במטרה למצוא ולהגשים את היעדים שהצבנו. אני עוזר לאנשים להתניע את התהליך החדש – קצת כמו סטרטר או כלי שמפלס את תחילת הדרך".

גם חיבור עסקי ושותפות באים בחשבון

בחלק מהמקרים, פקר לא מסתפק בליווי אלא אף הופך לשותף בעסק, כמו במקרה של ע', צעיר בן 29 מהנגב. לאחר שהחל לעבוד בגיל צעיר ופילס את דרכו כשכיר ועצמאי, א' מצא את עצמו מנהל ומעסיק מעל 50 עובדים בפרויקט של חברת ג'נרל אלקטריק העולמית. הוא ביקש להתרחב – וגם לסייע לכמה שיותר צעירים מאזור מגוריו למצוא תעסוקה משתלמת, אך לא ידע איך בדיוק לעשות את זה.

פקר התחיל ללוות את הצעיר הנמרץ, שהפגין יכולת מסחרית וניהולית מצוינת. התהליך התחיל בבדיקה של הגורמים לחוסר הסיפוק והתגברות על מספר מחסומים מנטליים ורגשיים, ומיד לאחר מכן הם בנו יחד תכנית להקמת עסק שמתמחה במסחר. פקר הפחית את התשלום השוטף, הצטרף למיזם כשותף זוטר, והוא משתמש בקשרים הרבים שצבר במהלך שנות עבודתו כדי לגייס לקוחות וגופים עסקיים וציבוריים לשיתוף פעולה.

"האפשרות לבצע חיבור עסקי ו/או להפוך לשותף זוטר בעסקים שמעניינים אותי בהחלט עומדת על הפרק. ויחד עם זאת אני מעלה אותה על הפרק רק לאחר הכרות וביטחון ביכולת של האדם ללכת איתי דרך ארוכה בדבר הבא שלו ובאמונה שלו בי כמנטור".

מה המסר שלך לאנשים שמחפשים את דרכם?

"לעולם אל תפסיקו לחלום על הדבר הבא שלכם, הוא תמיד נמצא מעבר לפינה. זהו אותו, תכננו והגשימו".

רוצה ליצור קשר או לתאם פגישה עם אורי פקר?

השאר פרטים –

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Check Also

לחולל צמיחה עסקית ולהכפיל רווחים ב-5 שלבים

צמיחה עסקית, איך יוצרים אותה בתאגיד?  האם כדי לייצר צמיחה עסקית, יש צורך ברעיון כביר …